betöltés.
BEZÁR

A funkció megtekintése belépéshez/regisztrációhoz kötött

BEZÁR

Felröppenő hírek, érdekes linkek itthonról és a világ minden tájáról. Nem feltétel a 100%-os komolyság, sokkal inkább a szórakoztatás. De hiszen ez a bulvár, nem?

Divattörténet 1. rész - A Chanel Ikon

Mint egy tündérmese: a szegénysorsból felkapaszkodott táncos lány világhírû divatkarrierje.

A Chanel, akár egy titok. Egy olyan elírás titka, mely származását tekintve oda nem illő. Mint egy tündérmese: a szegénysorsból felkapaszkodott táncos lány világhírû divatkarrierje. Igen ám, de a lesarkított tények mellett van egy nem mindennapi történet, kitartásról, akaraterôrôl, tömérdek fantáziálásról és azok valósággá válásáról.

Egy divatlegenda születése Kényelem, elegancia és extravagancia. Forradalmi újítás egy nem éppen átlagos embertől. Coco Chanel a paraszt és vándorkereskedő felmenôkkel rendelkezô divatikon Gabrielle Bonheur Chasnel néven látta meg a napvilágot, ami az anyakönyvvezető elírásának köszönhetően Chanelre módosult. Hatévesen elvesztette szüleit, árvaházba került, majd nagynénjei nevelték. Felnőôve sanzonénekesnőként Franciaország vidéki kávéházaiban és Vichyben bontogatta szárnyait, majd erre ráunva 1910-ben nyitotta meg kalapüzletét, melynek cégérén ekkor már a Chanel Modes név díszelgett. Ahogy kezdetben, kevéssel később is tehetős barátai egyengették útját, mikor a kalapok mellett női ruhák és kiegészítők tervezésébe kezdett. 1908-ban divatkereskedést, 1914-ben párizsi butikot, kevéssel késôbb Biarritz-i divatszalont nyitott. 1920-ban pedig a párizsi Rue Cambon-ra került a Chanel szalon, mely divatházként ma is ugyanott található. 

Kitűnő egyszerűség Tehetséges divattervezőkből sosem volt hiány, akkor mégis miért éppen ő emelkedett ki e sokaságból? A válasz egyszerű, a szó szoros értelmében. Coco Chanel titka éppen az egyszerűségben, a ruhák praktikusságában rejlik. Száműzött fűző és félredobott abroncs, amik végre a dolgozó nők kényelmét szolgálják. „Az igazi elegancia feltétele az akadálytalan mozgás lehetősége” – vallotta mindvégig, mely világhíres aranygombos tweed kosztümjeiben könnyedén megvalósult. Ugyancsak a Chanel névhez kötődik a „little black dress”, azaz a „kis fekete ruha”, amivel egy minden alkalomra tökéletes viselet született.

Az érinthetetlen nőkép lerombolása Óriási kontyok, fűzők, mindent elfedő púder: akár egy börtön, mint kötelező viselet. Hogy mindez csupán a múlt részét képezze, arról Chanel gondoskodott: haját nem csak kibontotta, de le is vágatta, a tradíció fricskájaként az eddig alsóruházatnak használt jersey anyagot felsőruházati textilként alkalmazta, kardigánt és pulóvert adott a nőkre, nem utolsó sorban pedig megalkotta a női nadrágot.

A nő illata Kalapok, haute couture kollekciók és a konfekcióipar… Ez már önmagában jelentős bevételt jelentett Chanel kisasszonynak, mégis N°5 néven elhíresült parfümje alapozta meg igazi gazdagságát. A kölni reklámkampánya sem volt mindennapi, Marilyn Monroe kijelentése, miszerint egyedüli öltözékként viseli magán éjszakánként, igazi illat-ikonná tette a parfümöt, amit a Ráktérítőtől a Baktérítőig minden nő birtokolni akart. A Chanel N°5 arcai közt több híresség is feltûnt: Vanessa Paradis, Nicole Kidman, Kate Moss és Keira Knightley is viselte már éjjeli öltözékként az először 1921. május 5-én bemutatott és a világ egyik legismertebb parfümjévé vált illatkreációt.

Amikor az élet közbeszól 1938-ban Coco Chanel visszavonult, majd Párizs német megszállását követően üzletmenete is megszakadt. 1945-ben svájci emigrációra kényszerült egy náci tiszttel folytatott szerelmi kapcsolat miatt, később 1954-ben tért vissza Franciaországba és a pezsgő divatéletbe. Ekkor egy újfajta, gallér nélküli, szegéllyel díszített, derékig érő kosztümkabátot és hozzá való, térdig érő szűk szoknyát mutatott be. Első divatújításához hasonlóan Chanel most is jelentős reformerként működött, megnyerve ezzel többek közt Grace Kelly monacói hercegnét, Fabiola belga királynét, Marlene Dietrich német színésznőt, az összes Rothschildot és Rockefellert vásárlóinak. 

Nő után egy férfi Coco Chanel az elismertség, hírnév és megannyi dúsgazdag szeretője ellenére megkeseredetten és magányosan hunyt el 1971. január 10-én, Ritz Hotelbeli lakosztályában, amit csaknem 35 évig bérelt. 1983 már a változás éve volt, mikor a divatház élére, művészeti igazgatónak egy férfi, Karl Lagerfeld került, akinek elképzelései először sokkolták a világot. Haute couture, ready-to-wear és a legújabb kiegészítők vonala felrázta, megfiatalította az eddig látott kreációkat, amik mellé újabbakat is létrehozott. Ekkor születtek meg az első Chanel órák, napszemüvegek és a Précision névre hallgató bőrápoló termékek is. Lagerfeld elképzelése szerint a Coco alkotta egyszerű és elegáns vonal friss és újszerű megvilágítást érdemelt, amivel a Chanel márka újabb vásárlói körbe, immáron a fiatalabb generációk táborába is be tudott törni. A márka elképesztő népszerûségének rejtélye, vagyis a Chanel több évtizedes titka sokak szerint a régre visszanyúló határozott alapok mellett a megújulásban rejlik.

Hansági Dorottya

 

 

Feltöltő: Hair-Line Kft.