Felröppenő hírek, érdekes linkek itthonról és a világ minden tájáról. Nem feltétel a 100%-os komolyság, sokkal inkább a szórakoztatás. De hiszen ez a bulvár, nem?
A piercingről röviden
Minden, amit tudni szerettél volna a piercingről...
Mi is az a piercing?
A "piercing" szó hallatán mindenkinek ugyanaz jut az eszébe. Gyakorlatilag testékszerekről van szó, amelyeket a hagyományos ékszerektől az különbözeti meg, hogy minden esetben egy testtáj átlyukasztásával helyeznek be. Ez a legtöbb esetben a bőrfelület, de lehet porc és más lágy részek is. Gyakorlatilag a test minden tája alkalmas a piercing beültetésére.
Maga az elnevezés is a testékszer beültetési technikájára utal. A "piercing" szó az angol nyelvből ered, (át)lyukasztást jelent. Valójában a köznapi nyelvben magát a beültetett testékszert értjük alatta.
Mióta divat a piercing?
Sokan úgy vélik, hogy a piercing az újkor találmánya és mindössze az utóbbi évtizedek óta divatos. Ezzel szemben már az emberiség őskorában is használatos volt. Akkoriban vallási és kulturális megfontolásból használták, manapság azonban nem jellemzően használatos ilyen indíttatásból, egyszerűen csak divatirányzat.
A legelső testékszereket már az ókori Rómában is használták, akkoriban az uralkodó osztály privilégiuma volt. Többek között a férfiasság érvényre juttatásában volt szerepe. A piercing a természeti népeknél mind a mai napig hagyomány, leginkább Dél-Amerikában az indiánok körében vagy Etiópia számos néptörzsénél.
Magyarországra a nyugati kultúrából került át, sok más hasonló jellegű divatirányzattal együtt.
Mit jelképez a piercing?
A piercing használta a viselőjét minden esetben megkülönbözteti másoktól, olyasmit sugall, amit a viselője szavak, gesztusok nélkül szeretne közölni a külvilággal, vagy egy szűk körrel. Sok esetben a nemiség érvényre juttatásában van szerepe. Egyféle plusz szexuális vonzerőt kölcsönöz viselőjének, ugyanakkor szelektálja is azokat a potenciális partnereket, akik elfogadják azt a szemléletmódot, amelyet a viselője sugalmaz.
Alapvetően a piercing viselők két nagy csoportba tartoznak. Vannak akik meggyőződésük miatt használnak testékszereket, ők a szűkebb kategóriába tartoznak. A szélesebb réteg mindössze az aktuális divatirányzatokat követi, mind a piercing testen való elhelyezésének tekintetében, mind pedig az ékszer stílusa alapján.
Testünk melyik részén helyezhető el piercing?
Általános szinte mindenütt. A legtöbb esetben az arcon láthatunk piercingeket, ez alól kivételt képeznek a fülbevalók, pedig technikai szempontból semmi sem különbözteti meg őket a piercingtől. Ezen felül a szemöldökben, szájszélen vagy orrcimpában láthatunk különböző piercingeket. Nagyon divatosak a nyelvpiercingek, de találkozhatunk a fogakba beépített testékszerekkel is. Újabban olyan testtájakon is láthatunk testékszereket, ahol eddig elképzelhetetlen volt. Hollandiában, a rotterdami Szemsebészeti Kutató és Fejlesztő Intézetben végezték el az első beavatkozást, amelynek során a szem szaruhártyája alá építettek be JewelEye (ékszem) piercinget.
Az arcon kívül a legtöbb esetben a mellbimbókban és a köldökben is sűrűn láthatunk piercingeket, számos formában és stílusban.
Nagyon népszerűek az intim testtájakon elhelyezett piercingek is, ezek kettős funkcióval is rendelkezhetnek. Egyrészt növelik a szexuális vonzerőt, de ezen felül a vágyfokozó hatásuk is lehet, az elhelyezésüktől és természetesen az egyéntől függően.
Milyen anyagokból készülhet piercing?
A piercingek anyagának közös jellemzője, hogy csakis bőrbarát anyagból készülhet. Ebből kifolyólag, a régi időkben természetes anyagokat használtak, például fát, csontot vagy kagylóhéjakat, amelyeket előzőleg megmunkáltak és díszítettek. Később fémeket is használtak, például rezet.Manapság a piercingek leginkább fémből készülnek, amelyek az esetek túlnyomó többségében nem okoznak bőrirritációt, vagy allergiás tüneteket. Ezek lehetnek speciális orvosi fémek, magas karátszámú arany, platina, titán vagy anyagában színezett nóbium. Kerülendőek azok a fémek, amelyekben nikkel is van, ugyanis ez erősen allergén hatású.
Újabban szilikonból is készülnek testékszerek. Nagy előnyük a szilikonból készült piercingeknek, hogy rugalmasak. Főleg az intim testtájakon használhatóak, de abban az esetben is ezt érdemes használni, ha a terhesség alatt sem szeretne megválni piercingjétől a leendő kismama.
Kivel tetessük be a piercinget és mire vigyázzunk?
A piercingek elhelyezése egyértelműen az erre megfelelően felkészült szakemberek dolga, a piercereké. Ők tisztában vannak azzal, hogy hogyan, hová, milyen módon és milyen higiéniai szabályok betartása mellett végezhetik el a piercing "belövését". A test bizonyos területein különös gonddal kell eljárni, különösképpen a nyelv, ajkak, mellbimbók és az intim testrészek esetében, hiszen ez nem csak higiéniai problémákat vet fel, de helytelen behelyezés esetén az idegpályák maradandó károsodásához is vezethet.
A legtöbb esetben előforduló komplikációk a sebek felülfertőződése illetve az allergia az alkalmazott fémmel, szemben.
Bár a piercing behelyezése után előfordul enyhe gyulladás a sebtájon, de ha ezek a tünetek nem szűnnek, netán súlyosbodnak, azonnal menjünk vissza a piercerünkhöz, aki adott esetben továbbirányíthat bőrgyógyászhoz.
Arra nagyon ügyeljünk, hogy a piercer utasításait minden esetben tartsuk be, így elkerülhetjük a komplikációkat.